Przejdź do treści

w Biuletynie Nasza Gmina

W lutym tego roku Pani Brygidzie Murańskiej przyznano stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, dzięki któremu mogła się rozwijać oraz prowadzić badania i utwierdzać się w znajomości lokalnej gwary oraz tworzyć muzykę wraz z grupą młodzieży i dzieci.

„To był cudowny rok, przepełniony muzyką i gwarą. Moja praca z gwarą zaczęła się w dzieciństwie, jednak w styczniu tego roku ta praca przerodziła się w niezwykłą przygodę.” – mówi Brygida Murańska

Zaczęło się od nauki gry na skrzypcach a skończyło na wizycie w przedszkolach. Pani Brygida postawiła sobie za cel badanie gwary, bo jest to piękna tradycja, która niestety zanika. Pierwszym krokiem było stworzenie strony internetowej, na której zamieszczała przez cały okres stypendium informacje, utwory pisane, muzykę i wywiady, zdjęcia oraz filmy z zajęć i warsztatów. Na stronie znalazły się też utwory napisane i skomponowane przez uczniów Pani Brygidy. Strona gwaraimuzyka.pl jest zbiorem, z którego każdy może skorzystać, znajduje się tam dawka wiedzy, która stała się żywą tradycją gwary w muzyce dzieci i młodzieży a także osób dorosłych.

warsztaty plenerowe
warsztaty plenerowe

Drugim krokiem było przeprowadzenie wywiadów, badanie tekstów pod kątem poprawności gwary, fonetyki i jej różnorodności. W trakcie badań i wywiadów Pani Brygida przygotowywała się do stworzenia spójnego planu zajęć, który również został umieszczony na stronie.

Przez okres wakacji odbywały się zajęcia i warsztaty z dziećmi i młodzieżą. Zajęcia były związane z historią gwary, słowotwórstwem, nauką pisania zwrotek oraz komponowania muzyki. Atutem zajęć było to, że mogły one odbywać się na łonie natury. Dzieci miały okazję poznać dawne życie i zwyczaje pasterskie jak i gospodarcze. W ramach zajęć powstała też gra karciana, dzięki której można poszerzać horyzonty gwarowe, kulturowe oraz muzyczne, jest to gra edukacyjna. Gra stworzona została dla osób w każdym wieku, zmusza do kreatywności i zdecydowanie poprawiająca nastrój. W grze zawarte są słowa i zdania gwarowe, które należy w sprytny sposób połączyć. Podsumowując, wiedzę zdobywamy przez zabawę.

spotkanie z przedszkolakami z Wieprza

Od września Pani Brygida odwiedziła przedszkola i szkoły w Gminie Radziechowy-Wieprz. Tematem odwiedzin było przybliżenie dzieciom kultury i tradycji Górali Żywieckich, historia gwary i słowotwórstwa. Zajęcia odbywały się z użyciem gry „Zagraj z tradycją – CHYTRUSEK”.

„Zajęcia spotkały się z ogromnym zainteresowaniem dzieci, które miały możliwość wzbogacić swoją wiedzę i słownictwo o treści związane z naszą regionalną kulturą. Ponadto grając w grę dydaktyczną przedszkolaki doskonaliły spostrzegawczość, uwagę, umiejętność oczekiwania na swoją kolej, a także miały okazję przeżywania sukcesu z poprawnego i szybkiego odnalezienia właściwego obrazka. Spotkania z Panią Brygidą były bardzo emocjonujące i przepełnione radością widoczną na twarzach naszych przedszkolaków.” – jak pisze Pani Dyrektor Publicznego Przedszkola w Wieprzu.

warsztaty w Bystrej
warsztaty w Bystrej

Przez cały okres stypendium na zajęcia do Pani Brygidy uczęszczało wiele osób, od dzieci po osoby dorosłe. Niestety z powodu pandemii, realizacja zajęć była utrudniona, jednak rezultaty nauki są ogromne. Dzieci opanowały podstawy gry na skrzypcach i basie. Dzięki nauce gry na piszczałkach, mogły wystartować w konkursach i pochwalić się swoimi umiejętnościami.

„Stypendium dało mi ogromne możliwości o jakich do tej pory nie śniłam. Uważam, że udało mi się stworzyć coś pięknego, co pozostanie na lata. Z każdego końca świata można zajrzeć na stronę, przeczytać, przesłuchać i zbadać. Dzięki stronie nasza gwara może być dostępna dla każdego, a i w ten sposób tradycja będzie kontynuowana. Wprawdzie stypendium się kończy, ale moja przygoda z gwarą nie. Strona będzie nadal prowadzona i poszerzana o nowości. Planuję również kilka projektów, które warto zrealizować na terenie Naszej Gminy. Kultywowanie tradycji jest ważne, czas biegnie i nie możemy pozwolić, żeby gwara czy obrzędy związane z naszym regionem zostały zapomniane.” – mówi Brygida Murańska.

Trzymamy kciuki za Panią Brygidę i jej uczniów. Ogromnie cieszymy się z tego, że tak wspaniała osoba mieszka w naszej gminie i kultywuje tradycje gwary i muzyki. Dzięki takim właśnie osobom nasza tożsamość nie zaniknie. Życzymy powodzenia i czekamy na dalsze działania.

Zespół GCKPT R-W