Brygida Murańska (ur.18.12.1976 r.) pochodzi z Juszczyny, malowniczej miejscowości położonej w Powiecie Żywieckim. Urodziła się i wychowała w tradycyjnej góralskiej rodzinie Wrzeszczów. Wraz z pięciorgiem rodzeństwa od dziecka otoczona była przyrodą, muzyką oraz ludźmi i tradycjami związanymi z życiem na wsi. Swoje muzyczne zdolności wraz z rodzeństwem (a potem i kolejnym pokoleniem swoich dzieci i dzieci rodzeństwa) przejęła po swoim ojcu oraz pradziadku. Pradziadek grał na skrzypcach, a ojciec grał w zespole muzycznym na gitarze basowej, swoją pasję przekazał dzieciom oraz wnukom. Czworo z rodzeństwa do dzisiaj kultywuje tradycyjną muzykę ludową.
Brygida ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I-go Stopnia w Żywcu w klasie skrzypiec oraz akordeonu. Swoją pasję początkowo spełniała w młodzieżowych grupach muzycznych w rodzinnej parafii w Juszczynie.
W 1995 r. została zaproszona przez swoich kolegów do współpracy w nowo powstałym Dziecięcym Zespole Regionalnym „Mali Grojcowianie” w Wieprzu. Wydarzenie to spowodowało, że stało się to jej drogą życiową. Początkowo jako członek kapeli potem instruktor muzyczny oraz kierownik muzyczny w ciągle rozwijającym się Zespole. Swoje umiejętności muzyczne oraz wiadomości o tradycyjnej muzyce, instrumentarium, śpiewie i charakterze folkloru Beskidu Żywieckiego doskonaliła podczas licznych warsztatów muzycznych oraz spotkań z tradycyjnymi muzykami swojego regionu.
Od roku 2009 jest pracownikiem Gminnego Centrum Promocji Kultury, Turystyki Radziechowy-Wieprz na stanowisku instruktora muzycznego, oraz gry na instrumentach ludowych.
Od początku swojej działalności z w Zespole prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą chętną do nauki gry na instrumentach (skrzypce, basy,okaryny, piszczałki).Prowadzi również audycje z najmłodszym pokoleniem w przedszkolach i szkołach przybliżając tradycje, zwyczaje, gry, zabawy, gwarę a przede wszystkim muzykę i instrumentarium Beskidu Żywieckiego. Częstokroć owocem tych spotkań są nowi członkowie Zespołu „Mali Grojcowianie”.
Dzięki niej jako instruktorowi, prymistce i śpiewaczce DZR „Mali Grojcowianie”i ZR ”Grojcowianie” odnosi sukcesy na scenie regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. To spod jej ręki wyszło wielu utalentowanych instrumentalistów ludowych, którzy obecnie samodzielnie tworzą kapele i zespoły regionalne.
Brygida Murańska jest również miłośnikiem gwary regionalnej, którą wyniosła z domu rodzinnego. Świetnie posługuje się nią na co dzień oraz tworzy utwory, znakomicie i prawdziwie
oddające charakter regionu. Są to wiersze, przyśpiewki, pieśni regionalne, pieśni religijne oraz pastorałki. Do tych utworów wykorzystuje tradycyjną muzykę ludową, a w dużej większości komponuje własną posiadającą swój niepowtarzalny styl. Utwory te wzbogaciły repertuaru nie tylko ZR „Grojcowianie”, ale wykorzystywane są również przez inne grupy regionalne. Owocem jej pracy są płyty CD Zespołu i Kapeli wydane przez SSK „Grojcowianie”, a w roku 2019 wydany został zbiór pt. „Utwory autorskie Brygidy Murańskiej” dofinansowany ze środków ROK w Bielsku-Białej w ramach programu Beskidzki Obszar Kulturowy.
Jest ona również autorem opracowań muzycznych do programów tanecznych zespołów z terenu naszego kraju, m.in. ZPiT „Małe Słowianki”, „Ślężanie”, „Krotoszyn”, „Marynia”, „Bolesławiec”.
W roku 2019 w uznaniu za wyjątkowe zasługi dla rozwoju i promocji regionów górskich została nominowana do tytułu „Osobowość Ziem Górskich ” organizowanym przez Koalicję Marek Ziem Górskich oraz otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
W 2021 roku otrzymała II nagrodę za pastorałkę własnego autorstwa w Konkursie „Pójdźmy wszyscy do stajenki” organizowanym przez ZPiT Ziemia Beskidzka z Mesznej. Przez 25 lat poświęcenia się z pasją swojej pracy, obie grupy „Mali Grojcowianie” i „Grojcowianie” oraz wszystkie kapele, które przez lata z naturalnych przyczyn ulegały zmianom osobowym, zdobywały wyróżnienia i nagrody podczas przeglądów, konkursów i festiwali. (w załączeniu historia działalności Zespołów)
Wraz z rodzeństwem i kolejnym pokoleniem swoich dzieci, utworzyli również Rodzinną Kapelę Wrzeszczów (15 osób), wspólnie koncertując, a w roku 2016 nagrali płytę CD z pastorałkami pt. „Narodzony Jezusek”. Utwory, które znalazły się w tym wydawnictwie, są autorstwa Brygidy oraz jej rodzeństwa.
Jest ona również członkiem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Grojcowianie” pełniąc funkcję skarbnika, czynnie biorąc udział w organizowanych konkursach np. Zdobnictwa Bibułkowego czy organizowanych wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej Konkursie Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Posiadach Gawędziarskich. Swoją pomocą jako członek przez wiele lat służyła Oddziałowi Górali Żywieckich Związku Podhalan.
Tekst: SKK Grojcowianie