Przejdź do treści

Kapela góralska

Kapela góralska – to jedna z najczęściej występujących małych form zespołów góralskich, których celem jest uświetnienie uroczystości związanych z obrzędami regionalnymi bądź religijnymi a także komunikacją związaną z wypasami zwierząt, choć ta funkcja już wygasła. 

Skład kapeli Beskidu Żywieckiego to skrzypce, skrzypce sekund, bas (kontrabas) czasem dudy , okaryny, fujarki . Skład kapeli zmienia się w zależności od regionu i obecności muzyków. Najczęściej występujące w składzie to : prym, sekund i bas. Oryginalnym instrumentem ”samowystarczalnym” jest heligonka, instrument z rodziny akerdeonów o harakterystycznym ostrym brzmieniu.

Prym: gra melodię przewodzącą (główną) i od niego zależy charakter całego repertuaru.

Skrzypce sekund: to drugie skrzypce, które uzupełniają melodię miedzy rytmiczną podstawą basów, wspólnie tworząc akompaniament muzyki.

Basy: tworzą rytmiczna podstawę melodii, jeden z najłatwiejszych instrumentów do nauczenia się, jak twierdzą muzycy góralscy jednak ,,basowanie” to odpowiedzialna funkcja polegająca na utrzymaniu stałego tempa danej melodii.

Obecnie kapele góralskie można spotkać m.in.w karczmach, gdzie uprzyjemniają gościom czas i zabawiają ich skoczną, góralską muzyką.