Z wielka przyjemnością informuję, że Stowarzyszenie „Wieprzanki” z Wieprza otrzymało dotację na działania związane z archiwizacją gwary w kwocie 3900 zł.
Gmina Radziechowy-Wieprz jest bardzo bogata kulturowo pod względem gwary i muzyki. Niestety przez lata, wraz z upływającym czasem gwara i muzyka umierają razem z ludźmi. Potrzeby na jakie odpowiada projekt sa potrzebami głównie niematerialnymi, są to historie ludzi, ich wspomnienia, kultura, która umiera wraz ze starszymi ludźmi, tajemnice, wierzenia i przygody.
Świat zmienia się bardzo szybko. Młodzi nie przywiązują wagi do tego co było, a jest to element ich życia. My jako działacze społeczni już teraz odczuwamy braki jakimi są stare melodie i wspomnienia, wydarzenia… do których teraz moglibyśmy wrócić, ale niestety zostały zatarte w czasie. Jako Gmina Radziechowy-Wieprz cechujemy się własną gwarą i poglądami. Mentalność społeczna znacznie różni się od mentalności społeczności z Jeleśni czy Węgierskiej Górki.
Przez lata jako najbliżsi sąsiedzi Żywca – Zabłocia oraz Trzebini, na którą ogromny wpływ miała społeczność „sporyska”, wypracowane zostały zwroty gwarowe, melodyjne i inne naleciałości, które niestety teraz z biegiem lat odchodzą w zapomnienie. Zadanie odpowiada na potrzeby kulturowe, archiwalne i zdecydowanie potrzeby poznania dawnych zwyczajów i języka górali Gminy Radziechowy-Wieprz.