Jedną z najpopularniejszych zabawek kojarzonych z góralszczyzną to wyrabiane z drewna różne postaci zwierząt czy pojazdów. Zabawki te są wykonywane ręcznie, od momentu rzeźbienia do malowania.
Początkowo, zabawki ludowe powstawały jako produkt uboczny wyrobów z drewna. Mimo to, zaczęły cieszyć się dużym powodzeniem i na początku XX wieku całe rodziny były angażowane w prace nad zabawkami. Prawdodpobnie nie były one malowane, dopiero później zostały prowadzone podstawowe, żywe kolory. Do tych najbardziej popularnych i najstarszych należą: drewniane koniki, ptaszki, klepoki, katedry, wozy drabiniaste, kołyski, grzechotki. Obecnie, zabawki ludowe są bardzo kolorowe i oprócz tych podstawowych form pojawiają się nowe kształty i różnorodne kolory, dopasowane do potrzeb i zainteresowań dzieci.
Razem z dziećmi uczestniczyliśmy w takich zajęciach z malowania ręcznie wyrzeźbionych koników i innych zwierzątek. Prowadzący zajęcia, Państwo Wiesława i Marian Łobozowie, to ludzie którzy od lat zajmują się wyrobem zabawek, kultywując rodzinną tradycję, która sięga prawie stu lat i dalej ją przekazują. Zajęcia praktyczne poprzedził krótki wykład z pokazem rzeźbienia i malowania zabawek, co bardzo interesowało dzieci i w rezultacie chętnie zabrali się sami za malowanie.Udział w takich warsztatach zainspirował mnie do napisania wiersza właśnie o zabawkach ludowych.To piękna tradycja, którą warto podtrzymywać i przekazywać młodszym jak najdłużej.
Zabawki zdusom
Tradycje struganej zabawki ludowej u pajstwa Łobozow w rodzinie.
Cworte pokolyni w Pewli kultywuje i długo tam nie zaginie.
Konie malowane i małe ptosecki ,to na patyku ,,klepocki”.
Dzieciom na ucieche konie na biegunak , brycki, i drzewiane tocki.
Z drzewa lipowego w mig kozikiym małym pan Marian zwierzątka struguje.
A zaś pani Wiesia drobnymi ronckami, pistrzate kolory maluje.
Tela rokow ciesom zabawki drzewiane co juz pokolynia przetrwały.
Som ponad casami w tradycji żywieckij i zyjom kieby duse miały.
Łobjechali Polske, kiermasze, wystawy, i swojom sztuke promowali.
Miyndzynarodowe konkursy zabawki , nieroz i nie dwa wygrywali.
Dejze Boze wiyncyl takich co zabawki, robiom łod serca dlo dzieci.
Niekze nie zaginie żywiecko tradycja, niek sie po świecie łozleci.